FAALİYETLER
DERNEK HAKKINDA
DUYURULAR
ÖNEMLİ LİNKLER
Başkanın Mesajı
Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre Dünya nüfusunun %10'nu engellidir. Bu rakam Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özürlüler İdaresinin verilerine göre ülkemizde %12.29'dur. Bu da Ülkemizde işitme, ortopedik, görme, zihinsel ve süreğen hastalığı olan 8,5 Milyon engelli insan anlamına gelmektedir. Türkiye'de hayatını zor ve zorlaştırılmış koşulları altında yaşayan engelliler eğitiminden, sağlık, kültür ve sosyal hayattan en az payı alan ve fukaralığı en çok hisseden kesimdir. Bizler Kdz.Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği olarak 94 köy ve ilçe merkezi ile birlikte derneğimize 2000 yakın engelli üyemize başta tekerlekli sandalye bağışı olmak üzere laboratuarımızda bilgisayarlı muhasebe, ingilizce dil kursu ve tekstil atölyemizde tekstil anlamında kalifiyeli elemanlar yetiştirmekteyiz. kuruluşumuzdan bu yana meslek kazandırdığımız ve eğitim verdiğimiz 230 engelli üyemizin özel ve tüzel işletmelerde ilgili yasa gereğince istihdam edilmelerini sağladık.

Bu güne kadar akülü ve manuel olmak üzere 600'ü aşkın tekerlekli sandalye bağışında bulunduk. 900'e yakın engelli üyelerimizin özürlü kimlik kartı almalarını sağladık. 210 üyemize Bilgisayarlı Muhasebe kursu verdik. 95 engelli üyemize Tekstil ve Hazır Giyim konusunda meslek kazandırdık. İlçemizde engelliler için imarı ve mimari düzenlemeler yapılmasını sağladık.

Eğitilebilir engelliler için Ahmet Pestilci İlköğretim Okulunda özel eğitime muhtaç engelliler için özel alt sınıf yaptık. Kdz.Ereğli Devlet Hastanesinde engellilerin durumlarına uygun kullanabilmeleri için bir adet özel oda yaptık. yaptıklarımızın içerisinde en önemlisi evlerinden çıkarıp sosyal hayatın içerisine kattık.

Engellilerin büyük çoğunluğu açlık sınırının altında yaşamaktadır. İstihdam edilmemekten dolayı parasızlığı yaşamaktadır. Bizler tüm bunları yaşarken ve yaparken toplumun diğer kalan %90'nı; sizler engelliler için ateşin düştüğü yeri yakması mı gerekiyor.

İşletme sahipleri, askeri ve mülki idareciler, üniversiteler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve ailesinde engelli bireyi olmayanlar sizlere sesleniyoruz; bizler bağışlarla yaşayan ve üretmeden tüketen bir sınıf olmak istemiyoruz.

Herkes gibi üretmek, eğitim görmek, eğlenmek, kültür ve sanat etkinliklerine katılmak istiyoruz. Bu haklı taleplerimizin yerine getirilmesine sizleri de yanımızda görmek istiyoruz. Bizler toplumun bize acımasını değil bir araya gelebileceğimiz ekonomik ve sosyal aktivitelerle birlikte, üretken olabileceğimiz, topluma yararlı kendine güvenen kişiler olmamızı sağlayacak imkanlar istiyoruz.

İsmail ŞENTÜRK
Fiziksel Engelliler Dernek Başkanı
(4968) Okunma
HAKLARIMIZ
SAĞLIK
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Telefon
:
+90 372 315 11 00
Fax
:
+90 372 315 11 01
E-Posta
:
federegli@hotmail.com
Adres
:
Kırmacı Mahallesi Hasan Canver Sokak N0:36 67300 Kdz.Ereğli / ZONGULDAK
Copyright © 2023 - Kdz.Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği. Her Hakkı Saklıdır.