FAALİYETLER
DERNEK HAKKINDA
DUYURULAR
ÖNEMLİ LİNKLER
Botox
BOTOX'UN TIPTA KULLANIM ALANLARI NELERDİR? 
 
Botox sinirler üzerine etki eden insanlık tarihinin bilinen en kuvvetli zehirlerinden biridir. Ancak İnsanoğlu bu zehiri tedavi amacıyla kullanmayı başarmışdır. Günümüzde botox birçok hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Botox tıpta öncelikle felç sonrası kasılı kalmış kasların açılmasında, estetik cerrahide kozmetik amaçlı, göz kapağı felcinde, şaşılık durumlarında kullanılmaktadır.
Üroloji'de omurilik yaralanması sonucu ortaya çıkan nörojenik mesaneye bağlı idrar kaçırmanın önlenmesi ve mesane basıncını düşürerek yaşamı tehdit eden böbrek yetmezliği durumundan korunmak amacıyla kullanılmaktadır. 
 
BOTOX nasıl uygulanıyor? 
Botox tedavisinin esası, idrar torbası duvarının içine botox enjeksiyonu yapılmasıdır. İşlem sırasında hasta genel anestezi almakta yani uyumaktadır ve ağrı hissetmemektedir. İşlem idrar deliğinden sistoskop (ucunda ışık bulunan ince bir kamera) ile girilerek yapılmaktadır. Herhangi bir cerrahi kesi yapılmamaktadır. İşlem Sonrası herhangi bir yara izi olmamaktadır. 
 
 
BOTOX'un etkisi ne kadar sürmektedir? 
Botox'un etkisi nörojenik mesaneli hastalarda 11'aya kadar uzayabilmekle beraber ortalama olarak 4-6 ay sürmektedir. Botox özellikle idrarını aralıklı sonda ile boşaltan omurilik yaralanmalı hastalarda sonda aralarında görülen idrar kaçırmaların ortadan kaldırılmasında son derece başarılı olmaktadır. 
 
BOTOX'un yan etkisi var mıdır?
Botox'un bilinen önemli bir yan etkisi bulunmaktadır. İdrarını aralıklı sonda kullanmadan kendisi yapan hastalarda seyrek olarak idrar tutukluğu görülebilir.
Prof. Dr. Bülent Çetinel
HAKLARIMIZ
SAĞLIK
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Telefon
:
+90 372 315 11 00
Fax
:
+90 372 315 11 01
E-Posta
:
federegli@hotmail.com
Adres
:
Kırmacı Mahallesi Hasan Canver Sokak N0:36 67300 Kdz.Ereğli / ZONGULDAK
Copyright © 2024 - Kdz.Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği. Her Hakkı Saklıdır.