FAALİYETLER
DERNEK HAKKINDA
DUYURULAR
ÖNEMLİ LİNKLER
ENGELLİLERE MÜJDE

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/federegl/public_html/faaliyet.php on line 220
ENGELLİLERE MÜJDE

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, "Dünyada engelliler için yaşanan tüm değişiklikleri takip ederek belediyemizde uygulamaya çalışacağız." dedi.

Uysal,  Karadeniz Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği (FED) tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Ereğli Büyük Anadolu Otel'de düzenlenen yardımlaşma ve moral yemeğinde yaptığı konuşmada, bir yıl önce çıkarılan yasaya rağmen Karadeniz Ereğli'de toplu taşıma alanında hizmet veren özel halk otobüslerince uygulanmayan ücretsiz taşıma hakkının da bugünden itibaren uygulamaya konulacağı sözünü verdi.
 
Konuşmasına, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü gibi anlamlı bir günde başarılı bir organizasyonla böylesi bir geceyi tertip eden FED Başkanı İsmail Şentürk'ü tebrik eden ve katılımcılara teşekkür eden Uysal konuşmasında, "Engelli? Engelli kavramının dünyada sürekli anlamı ve çerçevesi değişmekte. Bizim ülkemizde engelli deyince sadece fiziksel ve görme engelliler anlaşılıyor. Fakat dünyada yaşlılar ve hamile bayanlar da engelli kavramı içerisinde düşünülüyor ve bunlar da toplumun ayrıcalıklı sınıfı olarak görülüyorlar. Bizim ilçemizde de engelliler giderek konuşulmaya başlandı. Çünkü engellileri sürekli gündemde tutmalıyız ki daha güzel hizmetler sunalım. Bizler Ereğli Belediyesi Hizmet Birimi olarak şunu söyleyebiliriz. Öncelikle, Belediye Başkanı odasına kadar engelli vatandaşlarımız çıkmalı. Engelli vatandaşlarımız belediye içerisinde kendisini huzurlu ve güvenli hissetmeli. Bu nedenle yeni taşındığımız belediye binamızda engelli vatandaşlarımıza son derece sağlıklı bir hizmet sunulmaktadır ve makam odasına kadar her katta engellilerimizin dolaşabileceği ulaşabileceği önlem alınmıştır. Yeter mi hayır yetmez. Zaten bizler de yeterli demiyoruz ve demeyeceğiz. Şimdi bizler ne yapıyoruz. Benim zaten engelli arkadaşlarımıza karşı özel hassasiyetim var. Bu hassasiyetimden dolayı belediyede engelli hizmet birimini kuralım dedim. Adını da engelli koordinasyon merkezi koyduk. İsmail başkan da sürekli bizimle iletişim içinde ve sürekli fikir alış verişi yapıyoruz.
 
"EMPATİ İSTASYONU KURACAĞIZ"
Engelli Koordinasyon Merkezi'nin kuruluşuyla belediye bünyesinde engelli vatandaşlara yönelik çalışmaların hızlandığını da belirterek; "3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle engelli arkadaşlarımızla protokolün spor karşılaşmaları olacak. Engelliler Haftası'nı dolu dolu kutlayacağız. Sahilde, kolay ulaşılabilir yerlerde engelli parklarımız olacak. Orada bir de Empati İstasyonu yapacağız. Bu Empati İstasyonunda sağlıklı vatandaşlarımız engelli arkadaşlarımızın ne kadar zorluk yaşadıklarını ve ne kadar başarılı olduklarını görecekler. Bu istasyonda engelli arkadaşlarımızı daha kolay anlama fırsatı bulacağız. Fiziksel ve görme engelli arkadaşlarımızı için küçük bir çalışma odası kuracağız. Bunun haricinde dünyada engelliler için yaşanan tüm değişiklikleri takip ederek belediyemizde uygulamaya çalışacağız.
 
"ÜCRETSİZ ULAŞIMDAN YARARLANACAKLAR"
Konuşmasına, Belediye Başkanı olarak gittiği her yerde küçük hediyeler verdiğini söyleyerek sürdüren Uysal, burada da engelli kardeşlerime hediye anlamında bir de müjde verdi. Başkan Uysal; "Bütün engelli kardeşlerim, bütün aileler. 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımız bugünden itibaren Karadeniz Ereğli'de ücretsiz ulaşım hakkından yararlanacaktır. Hepimiz yarın ne olacağımızı bilmiyoruz. Bir doktor olarak bunu çok iyi biliyorum. Yarın yataktan kalktığımızda ya da ani bir hareket sonrasında engelli hale gelebiliriz. O nedenle hepimiz bir engelli adayıyız. Engellileri anlamalıyız. Bu inançla engelsiz bir dünya dileğiyle engelleri aşalım değil, engelleri kaldıralım diyorum. Karadeniz Ereğli'de her türlü engeli aşarak birlik içerisinde yaşayalım."
 
ŞENTÜRK:  "AMACIMIZ DÜNYA STANDARTLARINI ULAŞMAK"
Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk de yaptığı açılış konuşmasında, gecenin düzenlenmesi için destek veren Zonguldak Valimiz Ali Kaban'a ve Erdemir Genel  Müdürü Sedat Orhan'a teşekkür etti.
Dernek faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan ve katılımcılardan, faaliyetlerini daha yakından izlemeleri rica eden Şentürk  konuşmasında şu görüşlere yer verdi;
"Birleşmiş Milletler Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 10'u engelli olarak kabul ediliyor. Ülkemizde bu rakam yüzde 12.29 olup, yaklaşık 8.5 milyon insan engelli olarak yaşamaktadır. Bizler FED olarak ilçe merkeziyle birlikte 94 köydeki tüm engellilerin çağdaş hizmet seviyesine, yaşayan engellilerin yaşam standartlarına ulaşması için mücadele eden bir derneğiz. 2 bine yakın üyemizi o çizgiye çekmek istiyoruz. Bunda sizlerin çok büyük emeği var. Sizlerin sayesinde yürüme imkanı olmayan hiçbir engelliyi tekerleksiz sandalyesiz bırakmadık. Hiçbir engelliyi koltuk değneğine muhtaç bırakmadık. Bu güne kadar yürüme engeli olan arkadaşlarımızdan yüzde 80'inin akülü tekerlekli sandalye ihtiyacını karşıladık. Önümüzdeki 3 Aralık'ta da bunun tamamını sağlamayı hedefliyoruz. Önünüzdeki masalarda küçük çikolata paketleri var. Onlara sarılı olan kağıtlarda web sitemizin adresi var. Sizlerden ricam evinize gittiğinizde o adrese girin ve bizlerin neler yaptığına bakın. Sonra da derneğimize gelin ve sadece bir çayımızı için. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum." dedi.

ENGELLİLERE MÜJDE ENGELLİLERE MÜJDE ENGELLİLERE MÜJDE
2999 Okunma
HAKLARIMIZ
SAĞLIK
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Telefon
:
+90 372 315 11 00
Fax
:
+90 372 315 11 01
E-Posta
:
federegli@hotmail.com
Adres
:
Kırmacı Mahallesi Hasan Canver Sokak N0:36 67300 Kdz.Ereğli / ZONGULDAK
Copyright © 2020 - Kdz.Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği. Her Hakkı Saklıdır.