FAALİYETLER
DERNEK HAKKINDA
DUYURULAR
ÖNEMLİ LİNKLER
41 MANUEL TEKERLEKLİ SANDALYE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ
41 MANUEL TEKERLEKLİ SANDALYE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Fiziksel Engelliler Derneği üyesi 41 engelliye tekerlekli sandalyeleri düzenlenen tören ile verildi. Törende konuşan FED Başkanı İsmail Şentürk". Akülü sandalye ihtiyacı olanların ihtiyacına ne yazık ki cevap veremiyoruz. İlçemizde olsun, bölgemizde olsun, yıldızlı otellerde iftar sofraları kurulurken engelliler evlerinde akülü sandalye sahibi olmayı bekliyorsa burada bir anormallik geliyor bana" diyerek serzenişte bulundu.

Fiziksel engelliler Derneği, Ereğli Kaymakamlığı ve İlçe Milli eğitim Müdürlüğü koordinesinde geçtiğimiz yıl okullarda başlatılan 'Engelleri kaldıralım' projesinden elde edilen gelir ile alınan 26 bağışçılar tarafından alınan 15 olmak üzere toplam 41 manuel tekerlekli sandalye ihtiyaç sahibi dernek üyelerine teslim edildi.

Törende konuşan Fiziksel engelliler derneği başkanı İsmail Şentürk, 1 Temmuz itibari ile Halk otobüslerinden engellilerin ücretsiz yaralanacak olmasından dolayı Belediye Başkanı Hüseyin Uysal' a teşekkür ederken, akülü sandalye bekleyen 54 engelli için de destek beklediklerini söyledi. Yıldızlı  otellerde yapılan iftar programlarına atıfta bulunan Şentürk konuşmasında " Bu 41 sandalyenin yarısı Sayın Kaymakamımızın göstermiş olduğu gayretler sonucu Ereğli' de okullarda 'Engelleri kaldıralım' adıyla başlatılan kampanya neticesinde elde edilen gelirle toplanan bağışlarla bu sandalyelerin 26 tanesini aldık. Diğer kalanı da bağışçıların katkıları ile aldık. Bugüne kadar derneğimize müracaat eden ve manuel sandalyeye ihtiyacı olan hiç bir kimseyi sandalyesiz bırakmadık. Burada buluna arkadaşlarımız bayrama yeni tekerlekli sandalyeleri ile girecek. 3 gün sonra bayram. Bu gece kadir gecesi. Biz dernek olarak, sivil toplum kuruluşu olarak bilinci ile gücümüzün yettiği kadar derneğimize müracaat eden engellilerden sadece manuel sandalye ihtiyacı olanların ihtiyacına cevap verebildik. Akülü sandalye ihtiyacı olanların ihtiyacına ne yazık ki cevap veremiyoruz. İlçemizde olsun, bölgemizde olsun, yıldızlı otellerde iftar sofraları kurulurken engelliler evlerinde akülü sandalye sahibi olmayı bekliyorsa burada bir anormallik geliyor bana. 11 ay bu insanlar nerde yemek yiyorsa kusura bakmasınlar 12. ayda da orada yemek yesinler. Ben buradan Ereğli' ye bölgemize çağrıda bulunuyorum. İşletmelere, iş adamlarına , sivil toplum kuruluşlarına, derneklere. Sırada bekleyen 54 engelli akülü sandalyeyi de lütfen buluştursunlar" dedi.

ENGELLİLER VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTUYORUZ

Ereğli belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise konuşmasında, bugüne kadar verdikleri sözleri tutuklarını ve engelliler için verdikleri halk otobüslerinden ücretsiz yaralanma sözü için bugün tören öncesinde hak edişi imzaladığını söyledi. Uysal konulmasında "Fiziksel engellilerimizi engelli kardeşlerimizi toplumda pozitif ayrımcılıkla ilgili bütün katmanlarına karşı hassas ve duyarlı olduğumuzu biliyorsunuz. Bizde verdiğimiz sözleri ve nerede ne konuştuğumuzu gayet iyi bilen bir insan olarak söz verdiğimiz gibi halk otobüslerinin engellileri taşıma yazılarını hak edişlerini imzaladım. Bugünden sonra yüzde 40 engelli ve fiziksel engelli vatandaşlarımız ücretsiz olarak taşınacaklar" dedi.

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise konuşmasında 41 sandalyeyi alan dernek ve Ereğli halkının akülü sandalyeleri de almaması için hiç bir engel olmadığını, akülü sandalyelerin alımı konusunda belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile gerekli konuşmayı da yaptıklarını kaydetti. Nazım Madenoğlu "Bu proje bugün hayata geçirilerek 41 sandalyeyi siz değerli vatandaşlarımıza ulaştırmış olamayacaktık. Bu projenin önemli kısmı Milli Eğitim deki arkadaşlarımız tarafından karşılanmıştır. Bu nedenler Milli Eğitim deki tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Önümüzde ki zamanlarda bir başka güzel çalışmayla sözüne ettiği akülü sandalyelerin alımını da gerçekleştirmemek için hiç bir neden yok. 41 sandalyeyi alıp değerli vatandaşlarımıza bağışlama gücünü bulan bir derneğimiz ve ilçe söz edilen akülü sandalyeleri de almaktan aciz değildir. Biz bunu belediye başkanımızla da konuştuk ve inşallah gerçekleştireceğiz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan ve Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu'na katkılarından dolayı plaket takdim edildi. 41 sandalyenin teslim edildiği tören İpek Demirtaş' a temsili teslim töreni ile sona erdi.


Kaynak: Değişim Medya

1714 Okunma
Etiketler:
HAKLARIMIZ
SAĞLIK
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Telefon
:
+90 372 315 11 00
Fax
:
+90 372 315 11 01
E-Posta
:
federegli@hotmail.com
Adres
:
Kırmacı Mahallesi Hasan Canver Sokak N0:36 67300 Kdz.Ereğli / ZONGULDAK
Copyright © 2018 - Kdz.Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği. Her Hakkı Saklıdır.